Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
Gürkan AY
Gürkan AY
gurkan_kartepe@hotmail.com

Kültür yoksunu Kültür Müdürü

20 Mart 2017 Pazartesi Saat 13:32

Biz işimiz gereği sorguluyoruz ve cevap bekliyoruz. Halkımızın sorunlarını bir nebze olsun duyurma adına elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışıyoruz. Bunula birlikte halkın sosyal ve kültürel anlamda  en azından Kartepe halkına hizmet etme işinden soğumuş ve halka gittikçe uzakdurmaya dönen bir belediye (Kartepe Belediyesi) ile de Kartepe halkı adına muhatap oluyoruz.Kültür Müdürlüğümüzün H. Üzülmez döneminden bu yana işlevini kaybettiğini hatta etkisini yitirdiğini görmekteyiz. Çeşitli medeniyetlerin hatıralarının bir arada bulunduğu Kartepe İlçesi'nde tarihi ve kültür değerlerinin ne dercede öneme alındığını Kartepe vatandaşları olarak sorgulamak istiyoruz. Açıkcası oturduğu koltuktan Kartepe adına, vatandaş adına Kartepe halkı adına hiçbir iş yapmadan maaş alan bir kültür müdüre sahibiz. Kartepe de 2.5 senden bu yana kültürel ve sosyal etkinlikler anlamında mahallelerde ve köylerde nasıl işler yapılmış merak ediyoruz. Cevap şu ki;
Hiçbirşey yapılmamış değil, bir hiç olan birşey bile yapılmamıştır. Kartepe'de kültür müdürlüğü var mıdır? yok mudur? belli olmamakla birlikte vatandaş tarafından da bu durum can sıkar vaziyete gelmiştir. Kartepeli gençler için bir eğlence yeri, sosyokültürel anlamda kendilerini geliştirebilecekleri biryer maalesef yoktur. Bilgi evlerini dahi gençlere kapatacak ve buna bir çözüm getiremeyecek kadar pervasızlaşılmıştır.
Biz isterizki; mahallelerde  gençlerin kendilerini kişisel anlamda, sosyal anlamda, dersleri anlamında da geliştirebilecekleri biryerler olsun..........
Biz isteriz ki; evde oturan hanımlara kültür müdürlüğü tarafından kişisel gelişim kursları açılsın, çocuk ve ergenlerle iletişim öğrenilsin.........
Bunlar bir kenera dursun biz Kartepe Belediyesi Kültür Müdürü Sn. Mehmet AY beye şunları soralım:
1) Halkın kültürel ve sosyal gelişiminde, kentlilik bilinci, şehir kültürü, aidiyet bilinci sağlıklı yaşama, temizlik ve hijyen, zararlı alışkanlıklardan korunma, aile ve toplumsal değeler, eğitimde başarının yolları, birlikte huzurlu yaşamanın önemi, gibi sosyal ve kültürel konuları halka nasıl aktarıp bilinçlendiriyorsunuz?
2) kartepe'de  konferans, panel, seminer, söyleşi, sempozyum, tiyatro gösterileri ve benzeri kültürel ve sosyal etkinlik ve kültürel festivaller hangi aralıklarla halkın hizmetine sunulur? En sonuncusu da ne zaman yapılmıştır?
3)Milli ve Dini günleri kutlamak, bu günlerde halkın büyük katılımını sağlayacak festival ve şenlikler yapmak, bu festival ve şenlikler için bölgedeki tarihi mekanları, park ve kültür merkezlerini kullanarak halkın katılımını sağlamak açısından müdürlük olarak nekadar yol katettiniz?
4) Çeşitli kültürel ve sanatsal konularda yarışmalar düzenlemek, bu yarışmaları halka duyurmak, başvuruları kabul etmek, ödül törenleri düzenlemek, bu yarışmaların sonuçlarını yayınlama gibi hangi etkinlikleri  yapmış bulunuyorsunuz?
5) Görevinizden biri olan; Semt kültür evleri, bilgi evleri, gençlik ve kültür merkezleri açarak aile, genç ve çocukların sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimlerine katkı sağlamak, tarihi şark kahvehaneleri oluşturmak, eski kıraathane geleneği ile meddah ve atışmalarını yaşatmak, teşvik etmek, sanat erbaplarına sahip çıkmak gibi faaliyetlerden hangilerini yapıyorsunuz? veya yapmıyorsunuz?
6) Alkol, sigara, kumar, fuhuş gibi kötü alışkanlıklardan toplumu korumak maksadıyla yayınlar yapmak, fikir planında bu felaketleri anlatmak ve huzurlu yaşama yolunu gösterme gibi çalışmalarda nekadar yol katettiniz?
7) Bir görevinizde bu iken ; Kültürel ve sosyal çalışmalardan halkın haberdar edilmesi ve bilgilendirilmesi, ilçe halkını yapılan çalışmalara katılımının sağlanması için etkinlik rehberi, broşür, afiş, dergi vb yazılı ve görsel materyallerin hazırlanarak halka ulaşımını sağlamak gibi çalışmaları yapmanıza engel olan durumlar neler? Bir engeliniz yok ise en son hangi faaliyet için vatandaşa ulaşım sağlaması için araç temin ettiniz?
Daha da sormak istiyorduk fakat biz sordukça sizin görevinizi büyük bir ölçüde ihmal ettiğinizi görmüş olduk. Bununla birlikte kendinizi bir silkeyip halka sahip çıkacak mısınız? Teşekkürler.....


Bu yazı toplam (783) defa okunmuştur

YORUM EKLE Makale Yorumları ( 1 Adet)

Yazıklar olsun
Kartepeli olamayan adamı getirirseniz başınıza oda getirir kartepeyi hiç tanımayan adamları kadınları.kaerpede adam yok demekki. Gürkan bey nserzenişlerde haklı sonuna kadar
Erkut20 Mart 2017 Pazartesi Saat 21:59

| 1 |