Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
ZEYTİNOĞLU:EKONOMİDE CANLANMA SİNYALLERİ ALIYORUZ

ZEYTİNOĞLU:EKONOMİDE CANLANMA SİNYALLERİ ALIYORUZ

02 Mayıs 2017 Salı Saat 19:46

Ekonomi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ihracat ve ithalattaki gelişmelerin gelecek dönemde Türkiye’nin dış ticaretinin daha da canlanacağını ortaya koyduğunu bildirdi.

Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin, "Ekonomide canlanma sinyalleri alıyoruz. Önümüzdeki aydan itibaren dış ticaretimizdeki canlanmanın daha da artacağını bekliyoruz.'' değerlendirmesinde bulundu.


İhracat artışına en fazla katkının nisan ayında da otomotiv sektöründen geldiğini vurgulayan Zeytinoğlu şunları kaydetti:


"Ocak-Nisan döneminde gerçekleştirilen 50 milyar 702 milyon dolarlık ihracatın yüzde 15,4'ü olan 7 milyar 810 milyon dolarını otomotiv sektörü gerçekleştirmiştir. Aynı dönemde geçen yıla göre gerçekleşen 4,1 milyar dolarlık ihracat artışının ise 1,6 milyar doları otomotiv sektöründen geldi. 2014'ten bu yana en fazla ihracat yaptığımız Almanya, İngiltere, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan dört ülkenin toplam ihracattaki paylarına baktığımızda, Birleşik Arap Emirlikleri hariç üç ülkenin gerilediğini görüyoruz. Umarız bu gerileme sezonsaldır. Birleşik Arap Emirlikleri'ne baktığımızda toplam ihracatımızdan 2014 yılı nisan ayında yüzde 3,4 pay alırken, 2017 yılında yüzde 7,9 pay alarak iki katın üzerinde artış sağladı. Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan ihracat artışlarının sürdürülebilir olmasını temenni ediyoruz. Önemli ihracat pazarlarımızdan olan Irak'a olan ihracatımız ise nisan ayında geçen yıla göre yüzde 51,2 ile artmaya devam ederek üçüncü sırada yer aldı.''


Haberi Ekleyen
Haber Kartepe
haber_kartepe@hotmail.com
Bu haber toplam (809) defa okunmuştur

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?