KARTEPE’DE KATI ATIK KARAKTERİZASYONU

24 Nisan 2022 Saat: 20:35
KARTEPE’DE KATI ATIK KARAKTERİZASYONU
Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü ile Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yapılan çalışma ile Kartepe ilçesinin katı atık karakterizasyonu araştırıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü ile Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yapılan çalışma ile Kartepe ilçesinin katı atık karakterizasyonu araştırıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü ile Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri yeni çöp bertaraf sistemlerine yön vermesi bakımından büyük önem taşıyan katı atık karakterizasyon çalışmalarına devam ediyor. 

5 MAHALLEDEN ÖRNEK ALINDI

Kartepe genelinde yaz ve kış mevsimlerinde iki defa yapılan katı atık karakterizasyon çalışmaları kapsamında Eşme, Uzuntarla, Maşukiye, Köseköy ve Uzunçiftlik Mahallelerinden hafta içi ve sonu numuneler alındı. Alınan numuneler Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Garajı’nda incelendi.

16 KATEGORİDE İNCELEME

Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Garajı’nda yapılan ayrıştırma sonucunda çıkan katı atıkların 16 kategoride sınıflandırılması yapıldı. Bu sınıflandırma ile ambalaj miktarları, tehlikeli atık miktarı, organik atık miktarı ve çıkan çeşitli özellikteki atıkların miktarı ayrı ayrı hesaplanarak, toplam katı atık miktarına oranlaması yapıldı.

YOL GÖSTERMEKTEDİR

Yapılan karakterizasyon çalışması, katı atıkların bertaraf sistemleri belirlenmesinde ışık tutacağını bildiren Temizlik İşleri Müdürü Selman Çelik “Geri dönüştürülebilir atıkların evsel çöpe karışması ile yeniden değerlendirilmesi mümkün olmamaktadır. Bu yapılan çalışmalar bizlere yol göstermektedir” açıklamasında bulundu.

KOCAMAN’DAN ÇAĞRI

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Çevre hepimizin ortak değeridir. Geri dönüşümün ne kadar önemli olduğunu son dönemlerde yaşanan doğa olayları ile görmekteyiz. Bunun için de herkesin üzerine düşen görevler vardır. Bizlere emanet edilen çevremizi en iyi şekilde gelecek nesillere iletmek için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Hemşehrilerimizden çevrenin korunması noktasında özen göstermelerini rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız