Teknoloji

KARTEPE’DE MUCİT AHMET’İN BAŞARISI

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in göreve gelmesiyle hizmete açılan Abdülhamid Bilgi Evi’nde eğitim gören Suriyeli Ahmet Haskir, icatları ile öğrenci arkadaşlarına örnek oluyor.

26 Eylül 2018 Saat: 16:39
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 368 kez okunmuştur

KARTEPE’DE MUCİT AHMET’İN BAŞARISI
KARTEPE’DE MUCİT AHMET’İN BAŞARISI

Suriye’de yaşanan savaş bir çok insan hikayesinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Suriye’de mütevazi bir şekilde hayatlarına devam eden Haskir ailesi, başlayan savaşla birlikte Türkiye’ye sığındılar. Öyle ki bu yolculuk hiç de kolay olmadı. Suriyelilerin ülkeden ayrılmasını istemeyen güçler yolları kapatırken, Yaser-İman Haskir çifti dört çocuklarıyla birlikte evlerinden kurtarabildikleri ile 5 km yolu yürüyerek Türkiye’ye ulaştılar.

KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURUYORLAR

Savaşın acılarını geride bırakmaya çalışan Haskir ailesi yaklaşık üç yıl önce Kartepe Acısu Mahallesi’ne gelerek kendilerine yeni bir hayat kurdular. Destek vermek istenirken Yaser-İman Haskir çifti bunu kabul etmeden kendi ayakları üzerinde durmaya başladılar. Öyle ki Yaser Haskir inşaatlarda işçilik dahil aklınıza gelecek her işi yaparak ailesine bakmaya devam ediyor.

AHMET’İN AZMİ

Suadiyeli Haskir çiftinin 14 yaşında ki oğlu Ahmet Haskir, farklı özellikleri ile dikkat çekiyor. Normal eğitimlerine devam eden Ahmet, diğer taraftan icatlar yapıyor. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in göreve gelmesi ile hayata geçirdiği örnek projelerinden olan Bilgi Evleri, geleceğimiz olan gençlerin eğitim hayatlarına destek vermek için aralıksız hizmetlerine devam ediyor.

İCATLARI İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Acısu Mahallesi’nde bulunan Abdülhamid Bilgi Evi’nde destek eğitimlerine devam eden Ahmet Haskir, yaptığı icatlarla büyüklerinin takdirini topluyor. Öyle ki Kartepe Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen Bilim Şenliği’nde icatları görücüye çıkaran, Haskir bugüne kadar içecek makinesi, temizlik robotu, temizlik arabası, robot Rıfkı, ot biçme makinesi gibi yaşından büyük icatları oldu. Abdülhamid Bilgi Evi öğretmeni Sema Koç nezaretinde eğitimine devam eden Ahmet Haskir, azimli çalışmasıyla herkesin takdirini kazanıyor.

İNSANLIK İÇİN

Kartepe’de yaşamaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Ahmet Haskir “Buraya geldiğimizden bu yana bizlere destek veren herkese teşekkür ederim. Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez, bizlerin eğitimlerine büyük destek veriyor. Çok teşekkür ederim. Dünyanın birçok yerinde yeni icatlar yapılmaktadır. Onların hazırladıkları videoları izliyorum. Ardından başka fikirler aklıma geliyor. İcatlarımızı yaparken öğretmenlerimiz olsun öğrenci arkadaşlarım olsun büyük destek veriyor. İnsanların daha huzurlu ve mutlu oldukları bir dünya için icat yapıyorum. İnşallah bir gün dünyada savaşlar biter” dedi.         

 

Haber Kartepe Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑