Güncel

Dytech'te çok sayıda işçi çıkarıldı!

Kartepe'de faaliyet gösteren ve daha önce "Kimseyi işten çıkarmayacağız" denilerek kısa çalışma ödeneği uygulanan, Sumiriko Hose (Dytech) fabrikasında işten çıkarmalar başladı

19 Şubat 2019 Saat: 14:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 147 kez okunmuştur

Dytechte çok sayıda işçi çıkarıldı!
Dytech'te çok sayıda işçi çıkarıldı!

Kartepe'de yıllardır faaliyet gösteren Dytech fabrikası, işçileri işten çıkartmaya başladı. Daha önce Dytech fabrikası tarafından yapılan açıklamada "Kimseyi işten çıkarmayacağız" denilmesine hatta kısa çalışma ödeneği sistemi ile fabrika bir süre daha nefes alsa da malesef kötü haberler gelmeye başladı. Bir süre önce Dytech'te çalışan ve işten çıkarıldığı öğrenilen işçiler yerel basına konu ile ilgili bir mektup yazdı. İşçilerin yazdığı mektupta:

"Bizler Sumiriko Hose (Dytech) fabrikasında çalışan bir grup işçiyiz. Fabrikamız sektörel daralma gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya başlamıştı. Aralık, ocak ve şubat aylarını kapsayan ödenek, bu ay sonu itibarıyla sona erecek. O dönem işveren temsilcileri kısa çalışma ödeneğini bizlere "Bu kötü günleri aşmak için", "Çok şanslısınız, kimseyi çıkarmayacağız" diyerek anlatıyordu. Neredeyse kısa çalışmayı bize bir lütuf gibi anlattılar. Bizler kısa çalışma ödeneği süresincede işçi atılabilir endişesi taşırken gerek temsilciler, gerekse de işveren temsilcileri böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, işten çıkarmalar olamayacağını söylediler. Birçok arkadaşımız işsizlik maaşından kesilse de bu duruma "işçi çıkarma olmayacak" denildiği için katlandı. Ya da katlanmak zorunda kaldı.

“YİNE YALAN SÖYLEDİLER”

Yine bize yalan söylediler, yine bizi yarı yolda bıraktılar. Bugün itibarıyla 25 arkadaşımızı işten çıkardıklarını öğrendik. Tebligatlar arkadaşlarımızın evlerine gönderilmiş. Bugün (18 Şubat) fabrikada üretim yok. Sabahtan bu yana herkes herkesi arayarak işten çıkarılıp çıkarılmadığını soruyor. Bizi adeta kurbanlık koyuna çevirdiler.

“TEMSİLCİLERİN HABERİ YOK”

Tebligatların evlere gönderildiği duyulduğundan bu yana temsilcileri arıyoruz. 4 temsilci de farklı sayılar veriyor. Kimisi "Hiç haberim yok" diyor. Bu rakamın 80'a çıkacağı söyleniyor. Fabrikanın neredeyse üçte biri işten atılıyor, temsilci benim haberim yok diyor. Diğerleri farklı rakamlar veriyor. Sorarız bu temsilciler kimin temsilcisi, bu temsilciler ne iş yapar? Bizim için bu temsilcilerin hiçbir hükmü yoktur. Biraz gururları varsa bu görevi bir an evvel bırakmalılar. Biz işçiler kendimizi temsil etmeyi gayet iyi biliriz.

“BİRLEŞİRSEK KAZANIRIZ”

Arkadaşlar, kısa çalışma ilk gündeme geldiğinde de yazdığımız mektupla uyarmaya çalıştık. "Bu bizim hayrımıza değildir" dedik. "Bizim olanı bize vererek bu bir lütuf gibi sunuyorlar" dedik. "İşten atmalar olabilir, kısa çalışma bir engel değil" dedik. Yani her koşulda patronlar zarar görmemeyi, zararı bizim sırtımıza yıkmayı beceriyor. Çünkü biz paramparçayız. Çünkü biz bir araya gelemiyoruz. Bugünlerin geleceği dünden belliydi. Şimdi bu işten atmalara sessiz mi kalacağız? Bugün 25, yarın 80 haneye ateş düşecek, arkadaşlarımız yoksulluğun, işsizliğin kucağına atılacak. Belki yarın sıra bende, sende, bizde, hepimizde. Sıra sana gelmeden ses çıkaralım. Artık başka şansımız yok. Birleşirsek kazanırız.

 

Haber Kartepe Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑