Siyaset

AKP'nin aday kriteri: "Müteahhitler aday olamaz"

AKP'nin yerel seçim stratejisi ve aday kriterlerinde kesin kurallar getirildi. AKP'den seçilen başkanlar, belediye ile doğrudan ilişkili olan bir mesleklerini sürdüremeyecekler.

26 Ekim 2018 Saat: 21:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 241 kez okunmuştur

AKPnin aday kriteri: Müteahhitler aday olamaz
AKP'nin aday kriteri: "Müteahhitler aday olamaz"

AKP'de Mart 2019’da yapılacak mahallî seçimlerde aday olacakların başvurularının kasımın ilk haftasından itibaren alınması öngörülüyor. Önümüzdeki hafta önce MYK’nın ardından da MKYK’nın toplanması ve adaylık süreci ile ilgili takvimin netleştirileceği belirtildi. AKP yönetimi bir yandan da yerel seçimler için açıklayacağı manifesto hazırlıklarını sürdürüyor.

LÜKS VE ŞATAFATTAN UZAK

AKP kaynakları, manifestonun ‘Hesap verebilir, şeffaf, istişareye dayalı, ekip ruhu ve kolektif çalışmayı’ öne çıkaran ilkelerden oluşacağını dile getirdi. AKP kurmayları “Başkanların anayasaları olacak ve uymakla zorunlu olacakları kurallar olacak. Biz bunları tek tek vatandaşa sorarak belirledik. Vatandaş, ilini veya ilçesini yöneten başkanların saydam ve şeffaf olmasını, lüks ve şatafattan uzak durmasını istiyor. Tüm bunlar dikkat alınıyor. Belirleyeceğimiz etik kurallar bir anlamda başkanların anayasaları olacak” değerlendirmesini yaptı.

"AKRABA YASAĞI"

AKP'de bu mahallî seçimlerde ‘akraba yasağının’ da kesin kurallarla uygulanacağı belirtiliyor. AKP kurmayları “Birinci veya ikinci derece akrabalardan, biri başkanlığa biri belediye meclisi veya il genel meclisi üyeliğine aday gösterilmeyecek” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca, AKP'den seçilen başkanlar, belediye ile doğrudan ilişkili olan bir mesleklerini sürdüremeyecekler. Mesela seçim öncesi müteahhitlik yapıyorsa seçimden sonra bu işini bırakacak ve yakın çevresinin de belediye ile ilişkisi olmayacak. Üç dönemini dolduran 80 civarındaki mevcut belediye başkanının gözü ise parti yönetiminin vereceği ‘istisna’ kararında olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, üç dönem kaidesinin uygulanacağını, ancak az sayıda istisna olacağını söylediği belirtiliyor. AKP kurmaylarına göre, vatandaşın zaten büyük bir değişim talebi varken, üç dönemlik başkanlardan yeniden aday gösterileceklerin sayısı onu geçmeyecek.

 

Haber Kartepe Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑