Sağlık

KARTEPE’DE KANSER FARKINDALIĞI

Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü 01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı münasebetiyle ilçe genelinde eğitimlere başladı.

17 Ekim 2018 Saat: 13:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 844 kez okunmuştur

KARTEPE’DE KANSER FARKINDALIĞI
KARTEPE’DE KANSER FARKINDALIĞI

Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü ve Kartepe İlçe Sağlık Müdürlüğü 01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı münasebetiyle ilçe genelinde eğitimlere başladı. KAR-MEK, Kadın Spor Yaşam Merkezlerinde Kartepeli kadınlara eğitimler verilmeye başlandı. Eğitimde, meme kanseri sürecinde genetik yatkınlık, çevresel faktörler, alkol ve sigara, yaş, geçirilmiş meme kanseri ve meme kanseri gelişiminde etkili risk faktörleri gibi konular ele alındı. Soru cevap şeklinde ilerleyen eğitim boyunca kadınlar, kendi kendine muayene, meme kanserinin nedenleri ve kanser gelişiminde etkili risk faktörlerini öğrendi.

MEME KANSERİ ERKEKLERDE DE GÖRÜLÜR

Kartepe İlçe Sağlık Müdürü eğitmenlerinden Gülizar Sertbel, meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekerek, "Meme kanserinde en büyük risk faktörü kadın cinsiyetidir. Sebebi ise meme dokusunun fazlalığıdır. Ama hiçbir zaman unutmayın ki, meme kanseri yüzde 1 ihtimalle erkeklerde de görülen bir hastalık türüdür. Erkeklerde görüldüğünde ise çok daha saldırgan ilerler. Çünkü erkek meme dokusu çok azdır ve dolayısıyla hızlı ilerleyerek, kas ve kemik dokusuna yayılma ihtimali yüksektir. Stresli hayat, öfkeyi kontrol edememe, depresyon gibi davranışsal faktörler, fazlasıyla yağlı gıdalarla beslenmek, alkol ve sigara meme kanserini tetiklediği düşünülüyor" dedi.

Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı eğitimleri sonrasında Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü, Kartepeli kadınları Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) götürerek muayenelerini yaptırıyor.

 

Haber Kartepe Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑