Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
Hasan Hüseyin Ergin
Hasan Hüseyin Ergin
vekilergin1@gmail.com

HERMAFRODİT(ÇİFT CİNSİYET)

13 Ekim 2017 Cuma Saat 18:49

***Bugün nadir görülen bir vaka ile karşılaştım. Danışanım zeka gerililiği şüphesi ile kuruma başvurdu ve danışma esnasında 7 yaşındaki danışanımın hermafrodit(çift cinsiyet) olduğu ortaya çıktı. Bu konuda anne ve babaları bilinçlendirmek adına açıklayıcı bilgi paylaşacağım.***
HERMAFRODİT(ÇİFT CİNSİYET)
Hermofrodit bireyde hem dişi hem erkek organlarının bulunması anlamına gelir. Hermofroditler(erdişiler) cinsiyetleri belirsiz ya da dış organlarının görünüşünde cinsiyetlerine ilişkin bir karar varılması güç olan kişilerdir. Bu kişiler dünyaya gelirken erkek organını dış yüzeyde, kadın dokusunu(rahim ve yumurtalıkları) iç yüzeyinde taşır.  Nedeni anne karnındaki iken çocuğun 4 ve 5.haftasında erbezlerini yetersiz testosteron salgılaması ya da beden dokularının testosterona yanıtsız kalması sonucu görülür. Ve sonuçta dış erkek organları tam olarak gelişemez ve kişinin erbezlerinin bulunmasına karşın, rahim oluşur bazı durumlarda hem rahim hem vajina oluşabilir.
Ne yapılması gerekir? Birey doğduktan sonra en geç 24 aydan önce müdahale etmek gerekir. Çünkü bu yaştan sonra yapılacak müdahale, cinsel kimlik karmaşasına ve psikolojik sorunlara neden olur. Bu bir cinsiyet değiştirme olacaktır ve kimlik yerleşmeden, ne kadar erken yapılırsa o kadar başarılı olur. Geciktikçe ruhsal travma artacaktır. Eğer olmaz ise ergenlik çağında iki cinsiyete ilişkin(yüzde tüylenme, göğüs belirtisi…)  özellikler birden gelişecek ve birey  cinsel kimlik karmaşası yaşıyacaktır.


Bu yazı toplam (142) defa okunmuştur

YORUM EKLE Makale Yorumları ( 0 Adet)

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?