Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
Hasan Hüseyin Ergin
Hasan Hüseyin Ergin
vekilergin1@gmail.com

KOÇ OLMAK....

24 Şubat 2017 Cuma Saat 20:32

 

Günümüzde psikolojinin çeşitli dallara ayrıldığını görüyoruz. Bu işi yapanlarında düşünce olarak ve yaptığı iş olarak kimi zaman birbirlerine ters düşmeleri hatta ve hatta farklı farklı gruplaşmaları olağandır. Birde bu gruplaşmaların, bu entelektüel egoların ve danışanlara bakışların olmadığı, kimseye hasta gözüyle bakılmadığı, insanlarda sadece bazı duygu durum bozukluğunun yaşandığı anlayan, onlara reçete veya peçete uzatmayan, gayet normal ve aşırı tepki vermeyen ve bu işi çok iyi yapan yaşam koçlarımız vardır.

Nedenini araştırıp insanları yargılamak yerine nasıl olduğuyla ilgilenen, geçmişinizle değil şuan yaşadığınız zamanla ilgilenen, neredeydik? sorusuna değil, nereye gidiyoruz? sorularına yönelen ' Koçluk; Kişiyi bulunduğu yerden bulunmak istediği yere götüren bir klavuzdur'. diye hareket eden bir meslektir..

Coach; destek verdiği kişinin yetenek ve becerilerini, içinde bulundukları durumu, fark etmelerine, kendilerine aynada bakarcasına, dıştan görebilmelerine ve sonuç olarak kendi yollarını, atacakları adımları, kendi gerçekleri içinde arayıp bulmalarına yardımcı olan kişidir.

Koçluk; akıllıca belirlenen hedef ile doğru iletişim araçlarının, özellikle de soru sorma becerisini kullanarak çözüm odaklı yapılan karşılıklı diyaloglar, yani seanslarla kişinin kendi yolunu kendine buldurma....
Koçluk psikolojik danışmanlık değildir.
Koçluk terapi süreci değildir.
Koçluk öğretmenlik veya eğitmenlik değildir.
Koçluk;şimdi ve gelecek odaklıdır. sorun çözme ve fikir verme yoktur. sorumluluk kişiye aittir.

Bunun tam tersi danışmanlıkta ise; Sorun çözme, fikir verme ve dünya filtresi vardır. sorumluluk danışmanda ve terapisttedir.
İkisini birbirine karıştırmak veya birbiriyle kıyaslamak iyi bir durum değildir. psikoloji çatısı altında farklı işleri yapan ve herkesi kendi alanında uzmanlaştırabilen bir süreçtir.
Bunun için danışmanların, psikologların veye koçların alanları psikoloji olmasından ötürü birleşme veya uyum sağlamaları gerekir. Dışsallaştırma veya ötekileştirme bu meslek ve alan yani psikolojiye uygun olmayacağı gibi bu yargı ve çatışmaların tam tersine insanlar karşısında bu işle uğraşanların birbirlerine çok daha özverili, saygılı ve daha dürüst davranmalarını bekliyorum...
Eğer birileri bizi ayrıma ve ayrımcılığa teşvik ediyorsa şu sözle hareket etmemizde fayda görüyorum;
Siz eşsiz birisi olarak doğdunuz, bir kopya olarak ölmeyin. John Mason
Yani akıl almaya veya tavsiyeye uyup birilerinin kopyası durumuna kendimizi düşürmeyelim derim....

 


Bu yazı toplam (1154) defa okunmuştur

YORUM EKLE Makale Yorumları ( 0 Adet)

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?