Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
Hasan Hüseyin Ergin
Hasan Hüseyin Ergin
vekilergin1@gmail.com

Bozuluyor muyuz, Ne??

15 Şubat 2017 Çarşamba Saat 12:15

Psikolojik olarak rahatsızlanmak deli olmak anlamına gelmiyor. Neticede günümüzde her insanda belli başlı birtakım duygu durum bozuklukları mevcuttur. Bu bozukluklar insanı ruh sağlığı bozuk veya tımarhanelik yapmaz… Zaten insanın iradesini kaybetmesi de kolay değil.  Kaldı ki artık psikiyatride birçok rahatsızlığı ilaçlarla kontrol altına almak mümkündür. İnsanların psikolojilerinin bozulması olağan bir şey. Çünkü stres, yoğun çalışma ve perişanlık günümüzde hızla artıyor. Bu durumda olan bireylerin beyinlerinin yorulmaları, bünyelerinin zayıflamaları ve insanların sinirlerinin zedelenmeleri onların çevreleriyle olan ilişkilerini de kontrol altına alıyor. Bireyler karşısındaki insanların her anında beraber olmadıkları için, birine öfkelenen kişi bir başkasından bu öfkesini çıkartıp patlayabiliyor. Bunların daha az yaşanması için insanlık olarak sabır ve tahammül gibi duygularımızı daha çok geliştirmeli ve bir o kadar da karşımızdakine bu duygularla yaklaşmalıyız.
Kimsenin özeline müdahale etme, insanların casusluklarını yapma, gıybet ve dedikodularını yapıp insanları birbirlerine düşürme çabaları neden? Neden kendimize yapılmasını istemediğimiz davranışları başkalarına sergiliyoruz?
İleride çocuğumuzun başına gelebilecek şeyleri neden başkalarının çocuklarına yapıyoruz?
Ve bunlar yetmiyor sevgimizi kalbimizin derin dondurucu tarafında sıkı birsekilde saklıyoruz.
Bir tarafta sekülerleşen ve çağa ayak uydurmaya çalışan dünyanın bireyleri, diğer tarafta bu durumlardan tamamen uzak hatta bazen kendi ihtiyaçlarını da karşılayamayan insanlarımız var. Birbirimize ne kadar merhamet, şefkat ve sevgi gösterirsek o kadar da karşılığını bulacağız. Sosyal medyada bazen hayvanların bile farkında olmadan merhamet ve şefkat duygularını insanlığa ibret olması için yayınlandığını görüyoruz. Onlar bile sevgiyi, merhameti ve iyiliği yayarken insanlar olarak neden birbirimize karşı  kötüyü ve çıkarı sergiliyoruz?
Yapmış olduğumuz bütün davranışlar bize dönüyorsa birbirimizin canını sıkmanın, kalp kırmanın hak yemenin ne gereği var ki?
Sabah işe kazasız belasız gidip, akşam rahat gelmek varken; neden trafikte, işte birbirimize dünyayı zehir ettiriyoruz?
Bu şekilde devam edersek toplum olarak saplantılı ve takıntılı olmaya başlayacağız. Bu bozukluk bizim için bir rahatsızlığa hatta ilerisinde kaygı ve paniğe bile götürebilecek….
Sizce de insanların yaşama sevinçlerini öldürmek normal bir şey mi?
İki insanın arasını bozmak, hayvanlara eziyet etmek, çocukları sevgiden mahrum bırakmak…… bunlar normal olan davranışlar mı?
Peki aynısı bizim için de geçerli mi? Yani birisi bizim sinirlerimizle, ruh sağlığımızla oynasa normal mi karşılarız?
En iyisi başımıza gelmesini istemediğimizi kimseye yapmayalım………….


Bu yazı toplam (488) defa okunmuştur

YORUM EKLE Makale Yorumları ( 0 Adet)

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?