Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
BAŞBAKAN YILDIRIMDAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

BAŞBAKAN YILDIRIMDAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

28 Haziran 2016 Salı Saat 14:57

Gündem

Başbakan Yıldırım, Esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini tamamen siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz.

Birkaç müjdemiz de çiftçilerimiz için var" dedi.


 

Yıldırım, "Esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini tamamen siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Bu şekildeki 110 bin esnafımızın tamamını, 400 milyon liralık yükten kurtarmış oluyoruz" dedi. Yıldırım, "Bir değişiklik de evlendirme yetkisi ile ilgili. Bundan böyle büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi vereceğiz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikah kıyabilecek" diye konuştu. Pasaport ve ehliyet işlemi artık bundan böyle nüfus idaresinde yapılacak.


AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının satır başları şöyle:


İsrail ile Mavi Marmara olayından bu yana kesilmiş olan diplomatik ilişkiler iki ülke arasında varılan mutabakatla normalleşme sürecine girmiş oluyor.


Mavi Marmara’da hayatını kaybeden şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Bu mutabakat kolay olmadı. Bugün imzalar atıldı.


Türkiye öncülüğünde artık Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze’deki çile sona erecek. Mutabakatın ilk semeresi de bu Cuma göndereceğimiz insanı yardım gemisidir.


10 bin ton insani yardım malzemesi Mersin’den yola çıkacak ve İsrail’in Aşdod limanına gidecek. Kanayan bir yara durmuş, çözüm bekleyen bir sorun çözüme kavuşturulmuştur.


Türkiye olarak temel prensibimiz kendimiz için istediğimiz başkaları için de istemektir. Zamanın akışı bazen olağanüstü gelişmeleri gündeme getirebiliyor. Kriz istisna, normalleşme esastır.


Tıpkı İsrail gibi Rusya ile son dönemlerde atılan adımlar bizim normalleşme kararlılığımızı bir göstergesidir.


Rusya ile bugünlerde önemli gelişmeler olduğunu paylaşmak isterim.


Bir süredir devam eden dolaylı temaslar sonuç vermiş durumda. Karşılıklı temaslar Rusya ve Türkiye arasındaki buzların çözülmesini sağladı.


Her iki ülke halkı için hayırlı uğurlu olsun.


İşlerin bu noktaya gelmesinde birçok gayret emek var. Özellikle kardeşlerimiz Kazakistan, Azerbaycan ve bölge ülkelerinin liderlerinin yoğun çabaları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Bu dönem başta bir şey söyledim. Dostlarımız artıracağız düşmanlarımız azaltacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor.


İNGİLTERE’NİN AB’DEN ÇIKMA KARARI

AB’nin bu kararı iyi okuyarak kucaklayıcı bir gelecek vizyonu içinde olması büyük önem taşıyor.


AB İLE YENİ FASIL AÇILIYOR

AB sürecinde 30 Haziran'da bir fasıl daha müzakereye açılacaktır. Hayırlı olsun. İlgili bakanlarımız 30 Haziran'da Brüksel’de hazır bulunacak ve bir faslın daha açılışını gerçekleştireceklerdir.


Türkiye, demokrasi ve hukuk ilkesinden taviz vermeden terörle mücadeleyi sürdüren nadir ülkelerden biridir.


ESNAF VE ÇİFTÇİYE YENİ MÜJDELER

Öncelikle esnaf kardeşlerime seslenmek istiyorum. Esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini tamamen siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz.


Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın yaptığı titiz çalışma sonucu bu şekildeki 110 bin esnafımızın tamamının 400 milyon liralık yükten kurtarıyoruz.


Birkaç müjdemiz de çiftçilerimiz için var.

Ülke genelinde bugünlerde hububat hasadı devam ediyor. Toprak mahsulleri alımlara başladı. 1,5 ay içinde 250 bin ton buğday alımı gerçekleşti.


Çiftçilerimiz ürünlerini Toprak Mahsulleri'ne satmak isterlerse ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin olarak alabilecekler.


Özellikle Trakya bölgesinde buğday fiyatları biraz düşüş eğiliminde bu nedenle Toprak Mahsulleri hububat müdahale fiyatlarını açıklama gereği duymuştur. Bu nedenle hububat sert buğday fiyatını ton olarak 910 lira olarak belirlenmiş durumda.


DEVRİM GİBİ DÜZENLEMELER

İçişlerinde devrim gibi düzenlemeler geliyor. Evlenme ve ölüm gibi işlemler için artık nüfus merkezlerine gitmesi gerekmeyecek. Vatandaş artık mahkeme kararına ihtiyaç bulmadan yanlış yazılan ad ve soyadlarını değiştirebilecek.Pasaport ve ehliyet işlemleri arık polisten alınıp nüfusa verilecek. Ayrıca adres değişiklikleri bildirilirken evlenme yetkisinde de değişiklik olacak. Köy muhtarlarına evlendirme yetkisi veriyoruz.


-Köy muhtarları ile il ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi verilecek.


OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ AÇILACAK

Osmangazi Köprüsü perşembe günü açılacak. Bayramda gidiş gelişler rahat olsun diye köprünün açılışını bayramdan önce açmaya karar verdik. Dünyanın 4'üncü büyük köprüsü Osmangazi Köprüsü perşembe günü açılıyor. Bir hayal gerçek oldu.


Haberi Ekleyen
Haber Kartepe
haber_kartepe@hotmail.com
Bu haber toplam (715) defa okunmuştur

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?