Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
Cerattepe gazı
  • Cerattepe gazı
  • Cerattepe gazı

Cerattepe gazı

17 Şubat 2016 Çarşamba Saat 01:55

Gündem

Artvin’deki Kafkasör Yaylasında bulunan Cerattepe bölgesinde bakır madeni çıkarmak isteyen şirket, asker ve polis eşliğinde zırhlı araçlarla bölgeye doğru yola çıkınca Artvinliler sokağa döküldü.

Muhammet KAÇAR - Adem GÜNGÖR / DHA


KAFKASÖR Yaylası ile Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetleri için şirket yetkililerinin önceki gün bölgeye geleceği duyumunu alan yüzlerce kişi, Cerattepe yolu üzeri Atmaca Mahallesi girişinde toplandı. Cerattepe’ye çıkan yolları araçlarıyla ulaşıma kapatan Artvinliler, gece boyunca ateş yakarak ısındı, bölgede sabahladı.TOMA EŞLİK ETTİ
Sabah erken saatlerde Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat yetkilileri, iş makineleri ve konteynerler ile beraberinde Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Erzurum'dan gelen çevik kuvvet ve jandarma birlikleri eşliğinde Kafkasör Yaylası'na doğru yola çıktı. Konvoya TOMA ve zırhlı araçlar da eşlik etti. Konvoyda yolu park ederek kapatan 300 kadar aracı kaldırmak için 2 çekici de yer aldı. Cerattepe Yolu Atmaca Mahallesi mevkisine ulaşan konvoyun yolu, aralarında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve 3 bin dolayında Artvinli tarafından kesildi. Çevik kuvvet ekipleri konvoy ile toplanan grubun arasında barikat kurarak maden şirketinin araçlarına yaklaşmasına izin vermedi. CHP Milletvekili Bayraktutan, “Diğer illerden yoğun bir polis ve jandarma takviyesi olduğunu görüyoruz. Tek temennim kimsenin burnunun kanamaması. Bir Artvinlinin burnu kanarsa; hesabını kimse veremez" dedi.

AKŞAM TEKRAR GAZ
Polis ekipleri, dün saat 11.30’da gruba doğru yürüyüşe geçti. Polis, kendilerini durdurmak isteyen CHP milletvekillerini de kenara iterek, yolu kapatan yaklaşık 300 kişilik grubun önüne geldi. Halkın yolu açmaması üzerine arbede çıktı. Bunun üzerine polis ekipleri, grubun üzerine yoğun olarak biber gazı sıkmaya başladı. Tepelerde bulunanlar da polise taş attı. Polisin biber gazlı ve coplu müdahalesi sonrasında gruptakiler dağılarak tepelere kaçtı. Yaklaşık 15 dakika süren müdahale ardından sağlık görevlilerinin gazdan etkilenen çok sayıda kişiye müdahale etmesi için polis ekipleri çekildi.CHP milletvekilleri Mehmet Tüm, Erdin Bircan, Uğur Bayraktutanve Barış Karadeniz, Vali Kemal Cirit’i makamında ziyaret etti. Vali Cirit’le görüştükten sonra eylem bölgesine gelen Bayraktutan, “Valimizle görüştük. Sayın Vali de bunu İçişleri Bakanı’na ileteceğini söyledi” dedi.Polis ekipleri, saat 17.00 sıralarında kalabalığa biber gazıyla müdahale etti. Bu sırada plastik mermiyle havaya uyarı ateşi de açıldı. Müdahalenin ardından gruptakiler tepelere doğru kaçtı. Grubun araçların yanından ayrılması üzerine yol üzerine park edilen araçlar da yol kenarına çekilmeye başlandı.


Haberi Ekleyen
Haber Kartepe
haber_kartepe@hotmail.com
Bu haber toplam (725) defa okunmuştur

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?