Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
YAZAR MÜGE UÇARLA MEHMET ALİ PAŞA’DA ESKİ ANILAR CANLANDI
  • YAZAR MÜGE UÇARLA MEHMET ALİ PAŞA’DA ESKİ ANILAR CANLANDI
  • YAZAR MÜGE UÇARLA MEHMET ALİ PAŞA’DA ESKİ ANILAR CANLANDI
  • YAZAR MÜGE UÇARLA MEHMET ALİ PAŞA’DA ESKİ ANILAR CANLANDI

YAZAR MÜGE UÇARLA MEHMET ALİ PAŞA’DA ESKİ ANILAR CANLANDI

10 Haziran 2015 Çarşamba Saat 13:52

Kültür Sanat

Müge Uçar öncülüğünde M.Ali Paşalıların kaleme aldığı ‘Mehmet Ali Paşa Kendi Kitabını Yazıyor’ isimli kitap tanıtımında eski anılar canlandı

''MEHMET ALİ PAŞA KENDİ KİTABINI YAZIYOR''

(BİR KALEM BİR SAYFA)


Müge Uçarın öncülüğünde gerçekleşen ve Mehmet Ali Paşalı olanların bugüne kadar yaşadıkları anıların kaleme alındığı kitap tanıtımında eski anılar canlandı. Doğu Kışla Parkı'nda gerçekleşen tanıtımda zaman zaman duygusal zaman zaman ise eğlenceli anlar yaşandı. Programda yaptığı konuşmayla Paşalıların komik anılarını anlatan Yrd.Doç.Dr. Ali Vasfi Kurt programa gelenleri gülmekten kırdı geçirdi. Tanıtıma Mehmet Ali Paşa Mahallesi Muhtarı Yaşar Doğan, Paşa'nın efsane muhtarı olarak bilinen Mehmet Kanpara, AKP milletvekili adayı Mehmet Akif Yılmaz, CHP milletvekili adayı Fatma Kaplan Hürriyet, SP milletvekili adayları Zafer Mutlu, İbrahim Bıyıklı, Fatih Polat, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ve Paşalılar katıldı.


KİTABI ANLATTI

Programda ilk olarak konuşan ve projenin öncülüğünü üstlenen Yazar Uçar "MAP tarihini yazıyoruz. 120 kalem tarafından anılar kaleme alınmıştır. Kitap 3 bölümden oluşmaktadır. 1922-2015 yılında ilk bölüm yer almaktadır. İkinci bölümde anılar yer alıyor. Üçüncü bölümde MAP nedir? Sorusuna cevap arıyoruz. MAP Türkiye'nin özetidir. Birlikteliğin sağlandığı yerdir. MAP'ın ikinci kitabında ise mahallenin önemli şahsiyetleri yer alacaktır" şeklinde konuştu.


PAŞA BİR SEVDADIR

Programda konuşan M.Ali Paşa Mahalle Muhtarı Yaşar Doğan ise "Mehmet Ali Paşa 1954 yılında muhtarlık olmuştur. Daha önce Cedit Mahallesine bağlıydık. Ardından bizden mahalleler oluştu. Bu kitap mahallemiz için çok önemlidir. Bu kitap ülkemizde ilk olacaktır. 5 yıl sonra M.Ali Paşa cazibe merkezi olacaktır. M.Ali Paşa Ankara'da vekillerimiz sayesinde tanınacaktır. M.Ali Paşa bir sevdadır" dedi.


PAŞA TÜRKİYE'DİR

Prof.Dr.Vasfi Haftacı "Elimizden gelen desteği bu kitap için veriyoruz. M.Ali Paşa'yı 1964 yılından itibaren bilmekteyim. M.Ali Paşa çok farklıdır. Aile ortamında bulunuyoruz. M.Ali Paşa Türkiye'dir. Buraya gelen ayak uydurmaktadır. Burası sevda yeridir. Ne mutlu M.Ali Paşalıyım diyene" ifadelerinde bulundu.


PAŞA'NIN KIZIYIM

Yaptığı konuşmada Paşa'nın kızı olduğunu bir kez daha yineleyen CHP Milletvekili adayı Fatma Kaplan Hürriyet "Bu yapılan eser çok önemlidir. Önemli eser olacaktır. M.Ali Paşa bir çok nesli yetiştirmiştir. Burası yaşanan bir mahalledir. Bizlerin ortak kültürüdür. CHP çatısı altında Ömer Türkçakal'dan sonra ilk hukukçu vekil olarak mecliste olacağız. Paşanın kızıyım. Herkese kapımız açıktır. Hepinizin başınızın üstünde yeri vardır. Bizler sorunları çözmek için buradayız"şeklinde konuştu.


ORTAK KAYGILAR

AKP Milletvekili adayı Mehmet Akif Yılmaz "M.Ali Paşa'da çok önemli bir kültür oluşturuldu. Irk, mensep ayrılığı gözetmeksizin büyüklerimiz bizlere öğretmiştir. Çok büyük değerler bıraktılar. Bu mahalle yaşayan bir okuldur. Aramızda ki sevgi ve muhabbetin altında bu gelenek yatmaktadır. Bu geleneği sahiplenmeliyiz. Bu mahallenin evlatları olan gençlerimize sahip çıkmalıyız. Onların elinden tutmalıyız. Gençlerimize önderlik etmeliyiz. Komşular arası bireyselleşme artmaktadır. Komşuluk bağları kopartılmak istenmektedir. Mahalle kültürünü yaşatmalıyız. Hepimiz üzerine düşeni yerine getirmelidir. Hep birlikte gençlerimize güzel bir gelecek güzel bir M.Ali Paşa bırakmalıyız. Biliyorsunuz Paşa'nın girişine genç kardeşlerimiz şöyle bir yazı yazmış "Batı Şeria'ya hoş geldiniz" Burda dikkat çekilmek istenen nokta zalimin karşısında mazlumun yanında yer almaktır. M.Ali Paşa gençlerine verdiği en önemli ruhtur. Haksızın karşısında durmaktır. Haksızlığı korkmadan haykırmayı öğrendik. M.Ali Paşa bu tavırlarıyla örnek olmuştur. M.Ali Paşa yıllarca ihmal edilmişti. Çok büyük zamanlar 2'inci 3'üncü sınıf muhamelesi görülmüştü. Bir evladınız olarak üzerimize düşeni yapacağım bundan hiçbir çekinceniz olmasın. Fatma Hanım'la farklı partililerde hizmet yarışında olsakta mahalle adına ortak kaygılar içerisindeyiz" ifadelerin bulundu.


ADAYLARIMIZA BAŞARILAR

M.Ali Paşa efsane Muhtarı olarak bilinen Mehmet Kanpara ise, "75 yaşındayım ama bu mutluluğu görerek 15 yaşına indim. Mahallemizde herşey var fakat Ankara'ya milletvekili gönderemiyorduk. Şuan ise 5 milletvekili adayımız var. Gönül isterki hepsi birden meclise gitsin. Hepsine canı gönülden başarılar diliyorum" ifadelerinde bulundu..


GEÇMİŞİN UNUTULMAMASI

Eski Bekirpşa Belediye Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ise "İzmit'in merkezi Bekirpaşa denilince arka bahçesi algısını kıramıyorduk. Millet yüzünü ekşiterek bakarlardı. M.Ali Paşa uzun zaman mahrimiyet durumunda kaldı. Geçmişimizin kayıt altına alınması çok önemlidir. Yaşanan sıkıntıların unutulmaması için önemlidir. Kitap haline gelmesi çok güzeldir " yorumunda bulundu.

Haberi Ekleyen
Haber Kartepe
haber_kartepe@hotmail.com
Bu haber toplam (1606) defa okunmuştur

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?