Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
Kartepedeki Rüşvet Olayı CHPli Muharrem İnceninde Gündeminde

Kartepedeki Rüşvet Olayı CHPli Muharrem İnceninde Gündeminde

26 Kasım 2011 Cumartesi Saat 01:19

Siyaset

CHPnin, Başbakan hakkında verdiği gensoru görüşmelerine CHP Grup Başkanvekili Muharrem İncenin Genel Kurul Salonunda, aralarında Kartepeninde yer aldığı bazı belediyelerin yolsuzluk yaptığına yönelik sözleri damga vurdu.

Gensoru görüşmelerinin Meclis TV tarafından verilmemesi için özel olarak Cuma gününün seçildiğini belirten İnce, "Bu faşizmin, bu parti devletinin ne hale geldiğinin en önemli göstergesidir" dedi.

Başbakan'ın 56 gün önce uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunduğunu ifade eden İnce, "Bazı Alman vakıfları CHP'li belediyelerle kredi sözleşmesi yapıyor, müteahhitleri onlar belirliyor. Bu yolla PKK'ya para aktarılıyor, dedi. 56 gündür bu nedenle görevden uzaklaştırılan bir belediye başkanı yok. 56 gündür bu nedenle faaliyetine son verilen bir Alman vakfı ya da kuruluş yok. Soruşturmada yok. Başbakan bir çamur attı, kenara çekildi. Başbakan suç işlemektedir" dedi.

Bakanlar Kurulu ve AKP sıralarından gelen seslere de İnce, "İş takibini sonra yapsın milletvekilleri. Sayın bakanları rahat bıraksınlar" diyerek tepki gösterdi.

-"DEDİKODU YAPMA, ÇAMUR ATMA, GEREĞİNİ YAP"-


"Ortada yasa dışı bir şey varsa Başbakan, savcılara orada, gider belgelerini verir" diyen İnce, "Biz al bayrağa sarılı şehitlerimiz toprağa verilirken kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Böyle bir belediye varsa, git yakasına yapış diyoruz Başbakan'a ama dedikodu yapma çamur atma, gereğini yap diyoruz" diye konuştu.

-BAŞBAKAN İFTİRADAN MEDET UMAR HALE GELDİ-

"Başbakan iftiradan medet umar hale geldi" diyen İnce, "Sayın Başbakan'ın terörle mücadele etmek gibi bir derdi yok. Çünkü terörle müzakere etme derdinde. Onların isteği ile vali değiştiren, onlara anayasa sözü veren, Habur'da devleti hazır ola geçiren Başbakan iftiradan medet umar hale gelmiştir" dedi.

Belediyelerin yaptığı bu tür kredi anlaşmaların da hükümetin onayı olduğunu belirte İnce, "Hazine neredeydi, hükümet neredeydi, yoksa Başbakanı susturan o Alman vakıflarından kredi alan AKP'li belediyeler midir" diye sordu.

Başbakan'a güvenemeyeceklerini ifade eden İnce, "Doğruları söylemeyen, iftira atan, terörün finansmanını kurutmayan Başbakanı bakalım parmaklarınızla koruyacak mısınız" diyerek milletvekillerine seslendi.

-DENİZ FENERİ-

Deniz Feneri konusuna da değinen İnce, "Sayın Başbakan Alman vakıfları iddiasıyla CHP'ye çamur atıyor hem de Alman makamlarıyla Deniz Feneri pazarlığı yapıyor. Sizce biraz cesaretin kırıntısı kalmışsa Deniz Feneri'yle ilgili MASAK raporunu açıklarsınız" dedi.

-AKP'Lİ BELEDİYELER-

"AKP'li belediyelerde neler oluyor" diye soran İnce, şöyle dedi:

"Kocaeli Kartepe Belediyesi, Kartepe AŞ Genel Müdürü müfettişe diyor ki, dosyayı savcılığa vermeyin, valiliğe verin, biz orada kapattırırız diyor. Soru bir, AKP'nin valileri böyle kaç dosya kapatmışlardır.

Soru iki, şimdi komisyon başkanımız ve milletvekilimiz zamanın İstanbul Valisi, Akfırat Belediyesi ile ilgili herhangi bir işlem yapmış mıdır?

İçişleri Bakanlığı da soruşturma izni vermeyerek en büyük kapatmayı onlar yapıyor.

İstanbul Zeytinburnu'ndan örnek vereceğim. Elimde müfettiş raporu var. AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin müfettişi yazmış. Şöyle diyor, kaçak yapıya 1 milyon Euro karşılığında göz yummak iddiasını araştırmış. Raporda, belediye başkanlık binasının hemen yanında bu tür kaçak yapılaşmanın vuku bulması 1 milyon Euro rüşvet iddialarının doğruluğu hakkında kanaatimiz güç kazanmaktadır, diyor. Rapor İçişleri Bakanlığına geliyor. Dönemin İçişleri Bakanı Atalay soruşturma izni vermiyor.

Yeni bir İstanbul rant hikayesi. Şu anda Meclis'te bir milletvekili var. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesiydi. Meclis üyesiyken belediyenin ihalelerine girdi. Hem de belediyeden ilansız ihale aldı. Toplam aldığı ihale bedeli 234 trilyondur."

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/24853/0/1/muharrem-ince-mecliste-konustu-1.aspx

 


Haberi Ekleyen
Haber Kartepe
haber_kartepe@hotmail.com
Bu haber toplam (841) defa okunmuştur

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?