Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
Bu salgının sebebi ne?

Bu salgının sebebi ne?

06 Eylül 2017 Çarşamba Saat 19:17

Güncel

Suadiye Kestanelik mevkiinde her hanede neredeyse 2-3 kişi ishal. Kusma ve karın ağrısı şikayeti ile ya hastaneye ya da sağlık ocağına başvuruyor.

 

İSU su analizlerinde her hangi bir mikrop bulmazken, her geçen gün hasta sayısı artıyor. Bölgedeki vatandaşlar bu durumun bir salgın mı yaksa başka bir hastalık mı olduğunun araştırılmasını istiyor


KARTEPE Suadiye Mahallesi Kestanelik mevkiinde Kurban Bayramı’ndan önce bölgede yaşayan vatandaşlarda başlayan karın ağrısı, ishal ve kusma şikayetleri tedirginlik yarattı. Bölgede yaşayan vatandaşlar yaklaşık 300 hanenin bulunduğu Kastanelik’te nedenini bilmedikleri bir salgın yaşandığını düşünüyor. Hastalığın sudan kaynaklandığını dile getiren mahalle muhtarı da İSU’ya iki kez numune aldırttı. Ancak numune sonuçları suda her hangi bir mikrop bulunmadığı yönünde. Vatandaşlar günlerdir bitmeyen ve her gün yeni kişilerin eklendiği bu hastalığın neden kaynaklandığını bir ön önce tespit edilmesini istiyor.


İSU’YA İKİ KEZ NUMUNE VERDİLER

Bayramdan hemen önce Kestanelik bölgesinde ishal, karın ağrısı ve kusma şikayetleri olan vatandaşlar durumu mahalle muhtarlığına bildirdi. Mahalle muhtarı Vehbi Gündüz, bayramdan önce ve bayramın üçüncü günü İSU’ya numune aldırttı. Numunelerin sonuçlarında suda her hangi bir mikroba rastlanmadığı belirtildi. Ancak vatandaşların şikayetleri devam edince muhtarlık bu kez İl Sağlık Müdürlüğü’nü arayarak su numunesi aldırttı. İl Sağlık Müdürlüğü’nün raporu ise cuma günü çıkacak.


İLÇEYE BAŞVURULDU

İSU raporlarında mikrop çıkmazken her geçen gün bölgede hasta sayısı artıyor. Bölgenin Aile hekimi bayramdan sonra iki günde kendilerine yaklaşık 20 hastanın geldiğini belirtti. Aile Hekimliği hasta sayısı çoğalınca ilçe Sağlık Müdürlüğüne mikrobun araştırılması için başvuruda bulunduklarını kaydetti.


YETKİLİLER ACİL HAREKETE GEÇMELİ

Mahalle sakinlerinden Ali Çat, oğlu, eşi ve kızının bayram süresi boyunca hasta olduğunu belirtti. Sudan şüphelendiklerini belirten Çat, ancak bununla ilgili kesin bir yargının olmadığını belirtti. Bölgenin yetkililer tarafından incelenmesini ve vatandaşın neden hastalandığının araştırılmasını isteyen Çat, “İlk kez böyle bir şey ile karşılaşıyoruz. Şu anda geçici bir hastalık gibi görünüyor ama her geçen gün hastalığa yakalanan sayısı artıyor” dedi.


DERE SUYU İHTİMALİ VAR

Eşi ve çocuğu dün öğleden sonra hastalanmaya başlayan Mehmet Ali İlhan ise “Eşim ve çocuğum hastalandı, doktora götüreceğim. Neden hastalandıklarını anlamadık. Sudan kaynaklanmadığı söyleniyor. Ama dere suyu içme suyumuza karışmışsa sıkıntı olabilir. Çünkü dere suyunda yaban domuzları, çakallar ve diğer yaban hayvanları çok fazla. Bizim aklımıza gelen tek sebep bu” dedi.


HER HANEDE 2-3 KİŞİ HASTA

Bayramdan dolayı hastaneye gidemediğini söyleyen İsmail Alşan, “Eczaneden aldığımız ilaç ve evde kendi yöntemlerimizle ishalden kurtuldum. Ama neden böyle olduğumuzu bilmiyoruz. Hastalığı biraz atlattıktan sonra bölgedeki hanelere tek tek sorduk. Her hanede neredeyse 2-3 kişi hasta. Herkes sudan şüpheleniyor ama İSU analizlerinde suda sıkıntı yok deniyor. Biz de arada kaldık. Her gün yeni insanlar hastalanıyor” dedi.


Haberi Ekleyen
Haber Kartepe
haber_kartepe@hotmail.com
Bu haber toplam (448) defa okunmuştur

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?