Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
TEPETARLALILAR, PLANA OLAN İTİRAZLARINI ÜZÜLMEZ’E İLETTİ

TEPETARLALILAR, PLANA OLAN İTİRAZLARINI ÜZÜLMEZ’E İLETTİ

15 Ağustos 2017 Salı Saat 07:26

Güncel

İmar Revizyon Planı hakkında sıkıntıları olan Tepetarla sakinleri, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette Kartepe ilçe genelinde yapılan imar revizyon planlamasında Tepetarla’nın 1/1000 binlik planlarına itiraz ettiklerini dile getiren mahalle sakinleri, düşüncelerini Kartepe Belediye Başkanı Üzülmez’e ilettiler. Tepetarla sakinlerinin itiraz ve çekincelerini dinleyen Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, yapılan imar revizyon planı hakkında detaylı bilgi verdi, “Kartepe’de yapılan imar planlamasında fay hattının yeri ve çevresinin yeşil alan ilan edilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, beş binlik planlamalar ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır” dedi.


“KASITLI DURUM VARSA İPTAL EDECEĞİM”

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez; “İmar Revizyon Planını inceleyenler Tepetarla’nın mevcut jeolojik fay hattının durumuna göre, konut yapısına göre, fay hattının başka bir yere kaydırılabilir diyenler bunu enine boyuna detaylı araştırsınlar. Siyasi manevralar olabilir. Ancak objektif ve teknik bir uzman çıkıp derse; Kartepe Belediyesi Tepetarla’ya kötülük yapmış, milletin yerini değersizleştirmiş, olması gerekenin altında imar vermiş, imara açık olabilecek yerleri yeşil alan ilan etmiş ve bile bile haksızlık yapmış ve bunu ispatlasın, imar planlarını iptal edeceğim ” dedi.

“HERHANGİ BİR AYRICALIK YAPILMAMIŞTIR”

Kartepe’nin komple planlamasının kendilerinden önce yapıldığını anlatan Başkan Üzülmez, şunları söyledi:

“Bu imar planlaması 2013 yılında yapımına başlandı. Ben daha seçilmeden çalışmalar başlatılmış. Yapılan imar planlaması sonrasında ihaleler açılmış, firma tarafından planlama yapılmış. Planlamanın tamamlanması sonrasında bana geldi. Mahalleler arasında haksızlığın oluşmaması, hatta ilçeler arasındaki haksızlık oluşmamasına dikkat edildi. Herhangi bir ayrıcalık yapılmadan planlama yapıldı. Yapılan planlamada hiçbir şekilde kimseye bir ayrıcalık yapılmamıştır” açıklamasında bulundu. Bizler noter durumundayız.

Kartepe’de yapılan imar planlamasında fay hattının yeri ve çevresinin yeşil alan ilan edilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, beş binlik planlamalar ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Hali hazırda fay hattının bir yöne kaydırılması gibi bir yetki bizim meclisimizde yoktur. Jeolojik araştırmalar neticesinde fay hattının yeri belirlenmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, fay hattının olduğu yeri yerleşime kapatmamızı istemiştir. İnsanoğlunun en önemli önceliği can güvenliğidir. 17 Ağustos 1999 arifesinde bunları tartışıyor olmamız düşündürücüdür. Bakanlığımızın tespit edip onayladığı böyle bir risk ve gerçeklik varken bunu yok sayıp, görmezden gelmemiz mümkün değil. Hem başkan hem de insan olarak vicdani sorumlulukta taşıyoruz. Allah korusun ve asla yaşatmasın ama bir deprem felaketi olduğunda bunun hesabı hem bu dünyada hemde öbür dünyada sorulacaktır. Tabiki hayır duası almak isteriz. Biz yüzde 30’luk imar önerisinde bulunmuştuk. Teknik zemin analizleri ve diğer tüm şartlar birleştiğinde bu şekilde sonuçlandı. Sizleri mağdur etmeden yararına olacak bir formül bulmaya her zaman açık ve gönüllüyüm. Son raddede en radikal çözüm olarak gerekirse, kentsel dönüşüm düşünelim”


Haberi Ekleyen
Haber Kartepe
haber_kartepe@hotmail.com
Bu haber toplam (175) defa okunmuştur

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?