Yükleniyor...

ANKET

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Sizce Başarılımı?

  EVET

  HAYIR

  KARARSIZIM

Sonuçları Göster
Fahrettin Porsuk Allahın İzniyle Seçim Bizim

Fahrettin Porsuk Allahın İzniyle Seçim Bizim

08 Ocak 2017 Pazar Saat 15:10

Eğitim

İptal edilen Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konsey Seçimi, Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Seçimlerin kıran kırana geçmesine kesin gözüyle bakılıyor

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konsey Seçimlerini bir oy farkıyla kazanan Fahrettin Porsuk, yeniden başkan olabilmek için gecesini gündüzüne katıyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz ay gerçekleştirilen seçimlerde AKP’nin desteklediği Metin Geldeş’i bir oy farkla alt eden Kocaeli Ülkü Ocağı’ndan Fahrettin Porsuk, konsey başkanı seçilmişti. Üniversite tarafından da yapılan açıklamada Porsuk, konsey başkanı olarak ilan edilmişti.


SEÇİM İPTAL EDİLMİŞTİ

Ancak Porsuk’un başkan seçilmesinin ardından özellikle KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye yoğun baskılar yapıldığı öne sürülmüştü. AKP’lilerin seçimin iptalini istediği iddiaları ortaya atılmıştı. Seçimlerden iki hafta sonra da itirazlar üzerine seçimin yenilenmesine karar verilmişti. İptal edilen seçimle ilgili süreç ise devam ediyor. Şuan il genelindeki 42 fakültede yer alan 160 bölümde seçimler gerçekleştiriliyor. Yarın da fakülte başkanları için öğrenciler sandık başına gidecek.


SINAVLARA BİLE GİREMİYOR

AKP’liler ile ülkücülerin karşı karşıya geldiği konsey başkanlığının seçimi ise Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Yeri henüz açıklanmayan konsey seçimlerinde 9 yönetim, 3 denetim ile 3 divan kurulu üyesi belirlenecek. Seçime günler kala başkanlığı kazanan ancak daha sonra ise başkanlığı giden Porsuk ve ekibi, harıl harıl çalışıyor. Geçtiğimiz dönem bölüm birincisi olduğunu söyleyen Porsuk, şimdi ise çalışmaktan sınavlara bile giremediğini ifade etti.


BİZ DE İTİRAZ ETTİK

İptal edilen seçimlerde Arkeoloji Bölümü’nde yaşanan hukuksuzluk nedeniyle kendilerinin de itirazda bulunduğunu söyleyen Porsuk, “Arkeoloji Bölümü’nde imza atılan sayı ile çıkan oy arasında fark var. Bu da bir usulsüzlük belirtisidir. Biz de buna itiraz ettik. İtirazımız haklı bulundu ve yarın arkeoloji bölümündeki seçimler yenilenecek” dedi. Yarın fakülte başkanları için seçim yapılacağının da altını çizen Porsuk, “Ancak şuana kadar daha seçimin saati bile duyurulmadı” diyerek yönetimi suçladı.


İŞ VAADİ VERİLİYOR

Seçimler öncesinde bazı isimlere AKP’liler tarafından iş vaadinde bulunulduğunu öne süren Porsuk, “Seçimi Metin Geldeş’in kazanması için adeta her yol deneniyor. Bazı arkadaşlarımıza AKP’liler tarafından iş vaadinde de bulunuluyor. Ülkücülerin seçimi kazandığı üniversitelerde (Ordu, Erzincan, Niğde gibi) seçimler ne hikmetse erteleniyor. Çünkü bu yıl Ulusal Konsey Başkanı seçilecek olan isme Külliye’de oda verilecek. Bu nedenle de seçimler her yerde kıran kırana geçiyor. Ancak biz bu görevi koltuk için değil hizmet etmek için istiyor” şeklinde konuştu.


MARMARA SORUMLUSU

Üniversite yönetiminin kendilerini kayırdığını öne süren Porsuk, ayrıca şunları dile getirdi: “Yine bize verilmeyen öğrencilerin bilgileri ne hikmetse AKP’nin desteklediği adaya veriliyor. Biz de gerekirse tek tek öğrencilerle bir araya geliyor, yapacağımız projelerimizi anlatıyoruz, desteklerini istiyoruz. Üniversitenin bizlere verdiği genelgede adayların siyasi parti ya da organlarında görevli olmaması gerektiği dile getirilirken, Metin Geldeş ÜniAk’ın Marmara bölge sorumlusu.


AKP’DA GÖREVLİLER

Yine Köseköy MYO’nun geçmiş dönem ve bu dönem de fakülte başkan adayı olan Hüseyin Aslan, AKP Kartepe’de teşkilatlanma başkanı. Bunları bizim bildirmemize rağmen yönetim bunları reddediyor. Bu isimler, bizim bulabildiklerimiz. Bunları üniversite yönetiminin yapması gerekirken, biz yapıyoruz. AKP İl Teşkilatı, sadece bu seçimler için 20 gündür sahada. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, öğrencilerle bir araya geliyor, vaatlerde bulunuyor.


HİZMET İÇİN YOLA ÇIKTIK

Bu göreve talip olurken makam ve mevki için değil hizmet için yola çıktık. Ancak makam sevdası için öğrencileri kutuplaştıran bir kişi konsey başkanı nasıl olacak? Daha önce bir ay gibi bir sürede yapılan bu seçimler şimdi ise final haftası olmasına rağmen 10 gün içine sıkıştırıldı. Çarşamba günü üniversite yönetiminin belirleyeceği bir yerde ve saatte bu seçim yapılacak. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Seçimi kazandığımızda da projelerimizle birlikte kısa sürede arkadaşlarımız için yine sahada olacağız.”


Haberi Ekleyen
Haber Kartepe
haber_kartepe@hotmail.com
Bu haber toplam (1872) defa okunmuştur

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?